kurum tarihi film ve kitap çalışmaları

 

Kurumların arşivleri, resmi ve özel arşiv kaynakları üzerinden yürütülen proje bazlı çalışmalar. Güncel çekimleri de içeriyor kuşkusuz. Sözlü tarih çekimleri bu tür projelerin en kıymetli yanlarından birini oluşturuyor Gün yüzüne çıkmamış kişisel arşivlere de ulaşma imkanı doğuyor. Dönemleri ve günlük hayatları da içeren tanıklıklar, Türkiye coğrafyasında çok çeşitli iş uğraşların oluşma ve gelişme serüvenini dillendiriyor. Toplumsal tarihimizin ayrıntılarını içeren bilgiler, duygular, anılar, anekdotları kayıt altına alma imkanı doğuyor. Belgesel çalışmaların alt yapı disiplinleri ile yürütülen bu tür projeler, kurum kültürünü ve imajını standart kurum tanıtım yapımlarından daha geniş bir yaklaşımla konumlandırdığından, firmalar tarafından da daha uzun ömürlü ürünler olarak değerlendiriliyor.

GALATASARAY LİSESİ 150.YIL FİLMİ - ‘’ZAMANIN TANIĞI OLMAK …’’

2017-2019 2saat 24dak.

1868 yılında eğitime başlayan Galatasaray Lisesi’nin, Mekteb-i Sultani döneminden başlayarak Osmanlı döneminde, Cumhuriyetin kuruluşu ve sonrasında toplumsal, özellikle eğitim ve kültür hayatımızdaki etkilerini, 150 yıllık serüvenini işleyen belgesel film. Çalışma, artık aramızda olmayan Liseli duayenler ile 1992 yılında yapılan sözlü tarih çekimleri dahil, 80 kişi ile yapılan çekimler ve künyelenmiş zengin tarihi görsel malzeme ve aktüel çekimler üzerinden gerçekleştirildi.

ARÇELİK A.Ş. 60. YIL PROJESİ

2014-2015 KİTAP ve FİLM Yapımları
‘’YENİLİĞİN HİKAYESİ’’

İşini Aşkla Yapanlar Anlatıyor

‘’YILDIZLARA DOĞRU …’’

Yatay-Dikey Kronoloji Çalışması, Sözlü Tarih Tanıklıkları, Künyelenmiş Görsel Arşiv üzerinden ARÇELİK A.Ş.’nin 60 yıllık hikayesini işleyen kitap ve kurumsal film.

DUAYENLERİN TANIKLIĞINDA ‘’TÜRKİYE KLİMA SEKTÖRÜ TARİHİ’’

2015

Form Şirketler Grubunun 50. yılı için sektöre armağanı.

STFA 75. YIL PROJESİ

2012 – 2013

Kurum Tarihi Arşiv Dokümantasyon Çalışması, Sözlü Tarih Çekimleri, STFA’dan Türkiye’ye İLK’ler spotları, Kısa Sözlü Tarih yapımları, İç İletişim Motivasyon Filmi, Kurumsal Film, 75. Yıl Kurum Tarihi Filmi

SSM SAKIP SABANCI MÜZESİ 10. YIL PROJESİ

2011-2012

Arşiv Dokümantasyon Çalışması, Sözlü Tarih Çekimleri. 10. Yıl Filmi, Arama Konferansı Filmi, Kısa Film yapımları.

KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ MAHDUMLARI

2011-2020

Kurum Tarihi ve Yatay Tarih Arşivi oluşturma, Sözlü Tarih Çekimleri, kısa kurumsal film yapımları. 150.Yıl Kurum Tarihi Filmi ve Kitabı yapımına yönelik devam çalışmaları.

ARÇELİK AR-GE 20. YIL PROJESİ “YARATICILIĞI YÖNETMEK”

2011

Arşiv Dokümantasyon Çalışması, Sözlü Tarih Çekimleri, 20. Yıl Kitap ve Film yapımları.

“KENDİNİ VAR ETMEK” ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

KURUM TARİHİ ÇALIŞMASI, KİTAP ve FİLM, KISA FİLM YAPIMLARI 2009 - 2010

Her iki kurumun kuruluş öncesinden başlayarak, devam eden süreçte kurumsal tarihlerini, ilke ve felsefelerini, gelinen aşamayı ve dinamiklerini inceliyor.

“BENİM ADIM FORD OTOSAN” FORD OTOSAN 50. YIL

KURUM TARİHİ ÇALIŞMASI / FİLM ve KİTAP YAPIMLARI ve VERSİYON YAPIMLAR 2008 - 2009

1928 -1959 Ford Motor Company ve Koç Grubu arasında kurulan bayilik ilişkisini ve 1959’da Otosan’ın kuruluşunu, devamında gelişen ortaklık sürecini ve Ford Otosan’ nın geldiği aşamayı işleyen kurum tarihi çalışması, kitap – film yapımları.

“GELECEĞE AÇILAN BİLİM KAPISI” KOÇ ÜNİVERSİTESİ KURUM TARİHİ FİLMİ

2009

KOÇ ÜNİVERSİTESİ kuruluş sürecini idari, mali ve akademik yapılanmasını ve eğitim, öğretim ve akademik faaliyetlerini aynı zamanda sözlü tarih tanıklıkları ile işleyen film.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ KURULUŞ TARİHİ KİTABI

2000

VEHBİ KOÇ VAKFI tarafından üniversite kurma fikrinin oluştuğu 1987 yılından itibaren, üniversite kuruluşunun, akademik, idarî-hukukî, mimari tasarım ve uygulama süreçlerini sözlü tarih yöntemini de kullanarak işleyen kitap.

“BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 100 YILI” TDB TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ TARİHİ

2007 – 2008

Bilimsel diş hekimliğinin 100. yıl filmi ve uluslararası konferans filmleri.

“BİR TUTKUNUN HİKÂYESİ” TÜPRAŞ KURUM TARİHİ KISA FİLMİ

2007

Sözlü tarih çalışmaları ve kurum tarihi araştırmasının sözel ve görsel ürünlerinden yararlanarak hazırlanan kısa Kurum Tarihi Filmi.

TÜPRAŞ SÖZLÜ TARİH VE KURUM TARİHİ ARŞİV VE DOKÜMANTASYON ÇALIŞMASI

1983 yılında TÜPRAŞ'ın kuruluşuna giden Türkiye’nin rafineri tarihinin ve TÜPRAŞ’ın 25 yıllık kurum tarihinin araştırılması, dikey ve yatay tarih kronolojisinin hazırlanması. Kurumun kendi arşivlerinin yanında, kamusal arşiv dahil ilgili arşivler ve basın haberlerinin derlenmesi, künyelenmesi ve dokümante edilerek arşivlenmesi. Türkiye rafineri tarihi ve TÜPRAŞ'ın tarihine tanıklık etmiş 50 kişi ile sözlü tarih çekimleri, deşifre ve dokümantasyonu.

“TOPRAKTAN MARKA YARATMAK” KILIÇOĞLU KURUM TARİHİ ÇALIŞMASI, KİTABI VE 80. YIL FİLMİ

2007

Sektöründe; hem dünyada hem de Türkiye'de önemli bir yere sahip olan Kılıçoğlu Kiremit’in, Eskişehir tarihini de bir referans alarak araştırılması, arşiv çalışması, dokümantasyonu, kronoloji yazımı ve sözlü tarih çalışmalarıyla kurum tarihinin yazımı. Kurum Tarihi Kitabı, Kurum Tarihi Kitapçığı ve 80. Yıl Kutlamaları’nda özel gösterime sunulmak üzere hazırlanan 80. Yıl filmi.

“MAVİNİN SEVGİSİ” AYGAZ 45. YIL KURUM TARİHİ FİLMİ ve VERSİYON YAPIMLAR

2007
Aygaz’ın 45 yılını dikey ve yatay tarih yöntemiyle ve sözlü tarih tanıklıklarıyla işleyen kurum tarihi filmi. 45. Yıl Bayi Toplantısı özel

gösterimi için tarihçe filmleri.

BENETTON 20. YIL FİLMİ

2005

Benetton Türkiye’nin 20 yıllık tarihini anlatan kurumsal film.

“BÜYÜK BİR HAYALİN PEŞİNDE…ARÇELİK OLMAK”

ARÇELİK A.Ş. 50. YIL KURUM TARİHİ FİLMİ ve VERSİYON YAPIMLAR
2005

ARÇELİK’in 50 yıllık kurumsal kültürünü ve geldiği aşamayı işleyen, ilk kuşak ‘’Arçelikliler’’ den başlayarak tanıkların anlatımı üzerinden Arçelik serüvenini hikayeleştiren belgesel film çalışması.

“MAMULÂTTAN MARKAYA”

ARÇELİK KURUM TARİHİ KİTABI (2001)

45 senelik ARÇELİK Tarihi’nin, Türkiye’de imalat sanayinin gelişimine paralel olarak araştırılması, bilgi-belge-görsel arşiv oluşturulması ve gelişim sürecine tanık her düzeyde ‘’Arçelikliler’’ ile sözlü tarih çekimleri üzerinden kurum ve yatay tarih yöntemi ile kitap yapımı.

“UZUN İNCE BİR YOL”

KURUM TARİHİ KİTABI, FİLMİ ve VERSİYON YAPIMLAR
2004

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND)’nin 30. yılı için hazırlanan kurum tarihi kitabı ve yine 30. yıl kutlamaları için hazırlanan kurum tarihi ve etkinlik filmleri.

“KEYİFLİ ALIŞVERİŞİN 50 YILI”

MİGROS 50. YIL KURUM TARİHİ FİLMİ ve VERSİYON YAPIMLAR
2004

Migros Türk T.A.Ş.'nin 50 yıllık kurum tarihini, Türkiye'nin sosyo-ekonomik değişimi ile paralel olarak anlatan belgesel film çalışması.

ELGİNKAN TOPLULUĞU 50.YIL KURUM FİLMİ

2002

Topluluğun geçmişini, geldiği noktayı ve ilkelerini işleyen prestij filmi.

“CUMHURİYETLE YAŞIT OLMAK”

KOÇ TOPLULUĞU 75. YIL KURUM TARİHİ FİLMİ ve VERSİYON YAPIMLAR
2002

Koç Topluluğu’nun 75 yılını, gelinen noktayı ve gelecek için perspektiflerini anlatan belgesel yaklaşımlı yapımlar.

“BAŞAK SİGORTA 40 YAŞINDA”

1999

Başak Sigorta tarihinin Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle anlatıldığı film.